Content marketing w Polsce jeszcze się rozwija, ale już widać efekty

Przykłady głośnych i skutecznych kampanii content marketingowych płyną z zagranicy na potęgę. Samsung, Red Bull, BMW, P&G, Nike czy Pepsi nie ukrywają, że w ostatnich latach strategia ta sprawdza się najlepiej, jeśli chodzi o budowanie wizerunku i zaufania do marki. Na tworzenie społeczności wokół treści, firmy wydają już ponad 30% budżetu przeznaczonego na marketing i reklamę. Zdecydowana większość z nich twierdzi, że z każdym następnym rokiem będzie to coraz więcej, bo zdaniem przedsiębiorców z zagranicy to właśnie content marketing jest przyszłością promocji firmy. Czy polscy marketingowcy podzielają tę wizję?

Inwestowanie zawsze porównuje się do hazardu. Są jednak te mniej i te bardziej pewne inwestycje. Content Marketing zdecydowanie do takich do tych drugich, bo budowanie zaufania zawsze się opłaca. Wciąż rosnąca liczba zachodnich firm inwestujących w CM jest tego najlepszym dowodem.

Jak zmierzyć efekty działań content marketingu?

Efekty działań contentowych można liczyć częściowo np.: w odsłonach, like’ach, share’ach, klikach,– ale to nadal tylko ułamek tego co CM robi dla promocji marki. Nie można tego policzyć w miesięcznych przychodach, ani wyznaczyć momentu, w którym ten przychód zacznie być generowany, dlatego, że strategia ta jest długofalowa. Przekonanie klienta, o tym, że marka dba o jego potrzeby wymaga czasu. Podobnie jak stworzenie wartościowej treści, którą internauci nie tylko będą czytać, ale również polecać ją innym. Strategia content marketingowa nie jest to działanie jednorazowe – nie wystarczy jedna kampania, by zyskać zaufanie tysięcy potencjalnych odbiorców.

Content marketing w Polsce

Content marketing to jednak dla polskich przedsiębiorców wciąż niezbadany i niepewny grunt. W dużej mierze wynika to po prostu z niewiedzy na temat marketingu treści, który na zachodzie stosowany jest już od kilku lat z dużym powodzeniem. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wciąż silne zamiłowanie do tradycyjnych reklam w radiu, prasie i telewizji albo natrętnych ulotek wrzucanych do naszych skrzynek. Do szerzenia treści w internecie przedsiębiorcy wciąż podchodzą sceptycznie, a to właśnie on jest dziś główną platformą pozyskiwania klientów.


Jesteś zainteresowany przeprowadzeniem kampanii content marketingowej?

http://www.visibility.pl/content-marketing/


W najprostszym tłumaczeniu content marketing polega na strategii dotarcia do jak największej liczby odbiorców, poprzez tworzenie sieci relacji pomiędzy nimi, wokół opublikowanej treści. Kolejni użytkownicy udostępniają artykuł, film czy zdjęcie na swoich profilach w mediach społecznościowych, aż dotrze do najdalszych zakamarków sieci. Konsumenci nie lubią być nachalnie nakłaniani do zakupów, a w content marketingu cała sztuka polega na tym, aby odbiorca nie spostrzegł się, że nasz przekaz wywiera na nim jakikolwiek wpływ pod kątem decyzji zakupowych.

Content marketing to część inbound marketingu

Content marketing stanowi część tzw. inbound marketingu, który polega na skłonieniu odbiorcy do odnalezienia i zainteresowania się marką, a nie odwrotnie. CM wykorzystywany jest bowiem do budowania wizerunku marki i pozyskania nowych klientów, a nie do bezpośredniej sprzedaży. Wielu marketingowców deklaruje, że inwestycja w CM zwraca się, a relacje z klientami oparte właśnie na tej strategii pomagają im w stworzeniu produktu, najlepiej spełniającego ich potrzeby (raport Hubspot, 2014).

Inwestycja w content marketing

Za granicą inwestycja w CM oscyluje wokół 30 % budżetu przedsiębiorstwa. W Polsce suma ta jest zdecydowanie niższa, ale z każdym rokiem coraz większa. Mikro przedsiębiorstwa (zatrudniające do 10 osób) mogą zniechęcać dość wysokie ceny publikowania na stronach i portalach internetowych. Taka bariera już nie występuje w przypadku średnich i dużych firm, których budżety są gotowe na udźwignięcie tego typu działań.  Potwierdzają to sami internauci. Według badań PBI i Digital One dla Content Marketingu w 2014 r. aż 80% użytkowników internetu czyta treści, w których pojawiają się marki – co w zestawieniu z innymi formami reklamy jest wynikiem zaskakująco dobrym. Pozostałe 20% użytkowników odrzuca taki przekaz ze względu na sztuczność i brak oryginalności, a tak prowadzone działania mogą przynieść efekt odwrotny od zamierzonego i zniechęcić odbiorców do wyszukania informacji o firmie. Z drugiej jednak strony przekonujące jest to, że codziennie użytkownicy sieci wymieniają się ponad 30 milionami treści (AOL i Nielsen, 2012). To właśnie opinia innych internautów liczy się najbardziej, przy wyborze danego produktu – w aż 64 % (badania Digital One, 2014).

Budżet przeznaczany w USA na Content Marketing

O tym, że CM odgrywa coraz większą rolę w strategiach marketingowych świadczy fakt, że 2014 został okrzyknięty rokiem właśnie content marketingu. Niewątpliwie jako najskuteczniejsze narzędzia CM marketerzy wskazują właśnie media społecznościowe. Z kolei użytkownicy Internetu przyznają, że do zakupu przekonują ich zdjęcia, rzetelne opisy, a także pomysł na kampanię (Digital One, 2014). Pokazuje to, że content, tak samo jak inne sposoby promocji marki, musi być dobrze przemyślany i dopracowany w każdym szczególe. I choć jeszcze daleko nam do poziomu wykorzystania contentu w strategii marketingowej np. Stanów Zjednoczonych, gdzie w ciągu zaledwie roku liczba opublikowanej wartościowej treści zwiększyła się o 72% – według raportu Content Marketing Institute, to rozwijamy się w tym zagadnieniu bardzo szybko.